• Blog
  • About
  • Contact
40 ton

Prędkość zabija

6/18/2015

0 Komentarze

 
Prędkość zabija, to z całą pewnością prawda. Ale jak każda złożona sprawa nie jest tak całkiem jednoznaczna jak chcieliby to przedstawiać Ci, którzy w nadmiernej prędkości widzą główne źródło nieszczęść na polskich drogach. Z pewnością jeździmy za szybko i w wielu sytuacjach, gdy nie jest to bezpieczne. Jest jednak cała masa sytuacji gdy jest dokładnie odwrotnie gdy zbyt mała prędkość zabija. Tymczasem tego problemu się nie zauważa. I rzeczywiście jeszcze kilka lat temu go nie było, bo ilość miejsc, w których zbyt mała prędkość jest niebezpieczna była stosunkowo nieliczna. To jednak się zmieniło.

O czym mówię?

Mówię o wjazdach na autostradę. Po autostradzie pędzi się 140km/h. Bezpiecznie. Jednakże. ponieważ prędkość zabija (czyż  nie?) nasi drogowcy namiętnie umieszczają znak ograniczenie 40/h na drodze, która powinna służyć rozpędzeniu się do prędkości podróżnej. (czy to przypodkiem nie kwalifikuje się jako "stworzenie sytuacji zagrożenia w ruchu lądowym..."?). No a skoro na drodze dojazdowej jest czterdzieści na godziną to na autostradzie ustawiamy znak 100, 90 lub nawet 70 km/h.  Wybaczcie ale to jest postawienie sprawy na głowie.
Do tego dochodzi prosty fakt, że wielu kierowców nie potrafi prawidłowo włączyć się do ruchu "w tempo". Na porządku dziennym widać więc sytuację gdy pas wjazdowy  na autostradę blokuje kierowca, który stara się wjechać na pas ruchu po zatrzymaniu pojazdu... zgroza!

Nie prędkość zabija ale różnica prędkości

Warto to sobie i innym uzmysłowić śmiertelnie groźna jest duża różnica prędkości. Gdy dobijemy do tyłu pojazdu, gdy różnica wynosi 10 km/h to szkody, o ile będą, będą minimalne. nawet gdy w trakcie takiego zdarzenia jedziemy 140 km/h. Ale gdy różnica wynosi 140 km/h... kaplica. Walczmy więc z bezsensownym ograniczaniem prędkości w miejscach, w których na całym świecie uczy się kierowców - jedź szybko. W Niemczech oblewa się egzamin na prawo jazdy, gdy wjedziemy na autostradę (element obowiązkowy egzaminu) z prędkością mniejszą niż 80 km/h. U nas ustawia się ograniczenie. Kto ma rację? Spójrzcie na statystyki wypadków. Inny komentarz nie jest potrzebny.

Autor jest właścicielem giełdy oferującej ładunki - eSpedytor.pl
0 Komentarze



Odpowiedz

    O mnie

    Sporo lat na karku, sporo doświadczeń, tych dobrych i tych złych. Jeszcze ciągle umiem się cieszyć, jeszcze ciągle mam nowe pomysły.
    Lubie lubić to co robię, nie zawsze się udaje. Ostatnie lata poświęciłem transportowi. Temat mnie wciągnął, bo jest wszechobejmujący nigdy przedtem nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo...


    Dawniej

    Wrzesień 2017
    Maj 2017
    Październik 2016
    Sierpień 2016
    Maj 2016
    Kwiecień 2016
    Marzec 2016
    Luty 2016
    Styczeń 2016
    Grudzień 2015
    Listopad 2015
    Październik 2015
    Wrzesień 2015
    Lipiec 2015
    Czerwiec 2015
    Maj 2015


    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.